Tikroji levanda (Lavandula angustifolia)
Klasė: Magnolijainiai (Magnoliopsida)
Šeima: Notrelinių (Lamiaceae)
Visžalis, daugiametis puskrūmis, užaugantis iki 30–60 cm aukščio. Stiebai sumedėję prie pagrindo, jauni ūgliai žoliniai, šviesiai pilkšvai žali, tankiai plaukuoti. Lapai linijiški, siauri, pilkšvai žali, su švelniu sidabriniu atspalviu, 2–5 cm ilgio. Žiedai smulkūs, susitelkę į varpiškus žiedynus stiebų viršūnėse, spalva varijuoja nuo šviesiai violetinės iki sodrios purpurinės, kartais pasitaiko baltų arba rožinių veislių. Žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais. Šaknų sistema giliai įsišaknijusi, tvirta. Vaisius – mažos, kietos, rudos riešutėlės, subręstančios rugpjūtį.
Natūraliai paplitusi Viduržemio jūros regione, ypač Prancūzijoje, Ispanijoje ir Italijoje. Mėgsta saulėtas, sausas ir gerai drenuotas kalkingas dirvas. Atspari sausroms, tačiau jautri pernelyg didelei drėgmei.
Plačiai auginama visame pasaulyje tiek dėl dekoratyvinių, tiek dėl aromaterapinių ir vaistinių savybių.
Laukinės populiacijos gali būti nykstančios dėl urbanizacijos ir intensyvios žemdirbystės, tačiau kultūrinėse plantacijose išlikimas nėra problema. Vertinama kaip dekoratyvinis, prieskoninis, vaistinis ir aromatinis augalas. Levandų aliejus plačiai naudojamas parfumerijoje, kosmetikoje, aromaterapijoje ir liaudies medicinoje kaip raminanti, antibakterinė ir priešuždegiminė priemonė.


